Metoda sokolnicza

Najczęściej stosowaną metodą płoszenia ptaków z lotnisk jest metoda sokolnicza. Często na lotniskach zatrudnianych jest kilku sokolników ze względu na ograniczone możliwości aktywności ptaków drapieżnych (pory karmienia, odpoczynku itp.) Sokolnik posiada wyszkolone ptaki drapieżnego, najczęściej sokoły lub jastrzębie.

Metoda ta wymaga codziennej obecności na terenie etatowych pracowników, którzy szkolą a następnie prowadzą ptaki. Ponadto ptaki posiadają ograniczenia dotyczące pracy w deszczu lub silnych opadach śniegu, nie wspominając o istniejącym zagrożeniu dla statków powietrznych.

W Polsce zatrudnienie jednego specjalisty sokolnika do odstraszania ptaków to koszt min. 850 zł dziennie, przy czym ptak może latać bez przerwy około 4 godzin. Zdjęcie: ABSFreePics.com, CC

Zobacz opracowanie dotyczące metody sokolniczej i innych sposobów odstraszania ptaków na lotniskach wojskowych w Polsce>>>

Zobacz zdjęcia i relację z pracy sokolników na warszawskim lotnisku Okęcie. „Zwierzęta w Warszawie. Jastrzębie i sokoły pilnują dreamlinerów”

Zdj. główne: © AFP East News Sergey Kulikov.