Efektywność metody potwierdzona w badanich

Zakończyliśmy etap badań pozwalających na wskazanie optymalnych układów o działaniu repelentnym. Tym samym potwierdziliśmy ich skuteczność w ograniczaniu liczby dżdżownic na ściśle określonym obszarze na murawach lotnisk.

Na świecie, aby osiągnąć ten cel, poza twardą chemią stosuje się również specjalne mieszanki ziemi z dużą domieszką włókien sztucznych, fizycznie uniemożliwiających przemieszczanie się dżdżownic.

Stosowanie tego typu rozwiązania wymaga jednak wymiany całych płatów murawy np. wzdłuż pasów startowych. W porównaniu z tym stosowanie w odpowiednim czasie prostego oprysku, utrzymywanej od lat murawy, jest znacznie prostsze i mniej kosztowne. Pozwala również na precyzyjne ograniczanie występowania dżdżownic w określonych obszarach oraz czasie. Można ograniczać stosowanie oprysków w okresach suszy, kiedy dżdżownice nie wychodzą na powierzchnię ziemi. Można także stosować ją doraźnie tam, gdzie w danej chwili zachodzi taka potrzeba. Umożliwia to także większą swobodę stosowania, co wiąże się z lepszą efektywnością.

Ponadto zakończono również badania laboratoryjne preparatu o działaniu repelentnym na owady.

W tym przypadku zastosowano inną kompozycję olejków eterycznych, która pozwoliła na bardzo skuteczne odstraszanie wielu gatunków owadów – świerszczy czy koników polnych. Zastosowanie tych preparatów na terenach lotnisk potwierdziło efektywność tej metody.

Zdjęcia: ABSFreePics.com, CC